No 1. oktobra Talsu Tautas nama Radošās sētas 1. stāvā Kristīnes Mileres kvilinga darbu izstāde “Austrumu dejas”

 

Kristīne Milere

Pēc profesijas- datordizainere. 37 gadi. No matu galiņiem līdz papēžiem liepājniece. Hobiji- kvilings un austrumu dejas.

Par kvilingu man radās liela interese, kad ieraudzīju internetā šajā tehnikā veidotus skaistus darbus. Tā kā man jau studiju laikā ļoti patika darboties ar papīru, tad man ļoti gribējās šo tehniku apgūt un tas man arī pašmācības ceļā ir izdevies. Pirmā mana izstāde „Mana Liepāja” apceļoja visu Kurzemi un guva lielu atsaucību, jo pie parastām gleznām cilvēki ir jau pieraduši, bet šādā tehnikā veidoti mākslas darbi ir kas iepriekš neredzēts un pārsteidzošs.

Savukārt ar austrumu dejām „saslimu”, kad pirms vairākiem gadiem kā topošā studente atvērto durvju dienās biju aizgājusi uz Liepājas Universitāti un redzēju tur uzstājamies uz skatuves Zitas Valkas dejotājas. Mani tik ļoti pārsteidza viņu skaistie tērpi, brīnišķīgā mūzika un graciozās kustības, ka tas acumirklī kļuva par manu sapni- dejot austrumu dejas. Un tas piepildījās. Deju studijā „Arabeska” ar nelieliem pārtraukumiem esmu nodejojusi 6 gadus.

Izstādē „Austrumu deja” ir apvienoti abi divi šie mani hobiji un tajā ir apskatāmi 10 kvilinga tehnikā veidoti darbi par austrumu dejas tēmu. Katram darbam ir nosaukums- attiecīgi ar kādiem priekšmetiem šo deju var dejot- ar zobenu, ar spārniem, ar vēdekļiem utt. Lielu paldies šīs izstādes tapšanā vēlos teikt savam vīram, radiem un draugiem, kā arī visiem maniem daudzajiem atbalstītājiem.

Kvilings

Kvilings ir smalks, sens un skaists rokdarbu veids. Kvilinga tehnika ir dažādu rotājumu un interesantu kompozīciju veidošana no šaurām papīra strēmelītēm.

Rokdarba saknes meklējamas viduslaiku klosteros Francijā un Itālijā. Ar papīra strēmelīšu rullīšiem mūķenes rotāja grāmatas un reliģiskos piederumus. Vēlāk šis rokdarbu veids kļuva populārs un attīstījās, laika gaitā dažādojot un pilnveidojot papīra locīšanas un tīšanas tehnikas. Pēdējā laikā arī pie mums kvilings kļūst aizvien populārāks, jo ir daudzveidīgs, aizraujošs un interesants rokdarbs. Šo tehniku var apgūt ikviens, kas vēlas, vajag mazliet brīva laika, nedaudz pacietības un iedvesmas radošām idejām. Īpaši ieteicams nodarboties ar kvilingu ir bērniem, jo tas attīsta pirkstu motoriku, pacietību, centību, domāšanu un spēju koncentrēties. Savukārt pieaugušajiem darbošanās šajā tehnikā būs lieliska atpūta no ikdienas steigas, un prieku noteikti sagādās arī pašu izgatavotas vienreizējas un īpašas apsveikumu atklātnītes, dāvanu dekori un pat gleznas, ar ko iepriecināt radus un draugus! Turklāt šajā papīra spēlē var tikt iesaistītas arī dažādas pērlītes un attēli!

Austrumu deja

Austrumu deja ir sievišķīga un austrumnieciski noslēpumaina. Turklāt tā ir arī ļoti sena deja- vairākus tūkstošus gadu pirms mūsu ēras sena. Kur tā radās – uz to vienas atbildes nav. Austrumu deja nāk no austrumiem – to pauž pati dejas būtība, noskaņa un mūzika. Par austrumu dejas dzimteni tiek uzskatīta Ēģipte, bet pastāv vēsturiski pierādījumi par sieviešu deju, kura eksistējusi pasaulē visdažādākajās formās reģionos-sākot no Indijas, pāri Tuvajiem Austrumiem, Ziemeļāfrikai, līdz pat Spānijai un Dienvidamerikai. Pēc sava rakstura austrumu deja ir vijīga, eleganta un dzīvespriecīga. Tā atraisa jutekliskumu un sievišķību, palīdz iemīlēt sevi un savu ķermeni, uzplaukt…, uzlabo stāju un veselību un tas ir lielisks veids, kā atsēgties no ikdienas steigas. Ar šo deju noteikti var nodarboties jebkura sieviete jebkurā vecumā, jo iepriekšēja sagatavotība nav nepieciešama- vajadzīgs vien entuziasms dejot.