Sieviešu koris “Vaiva” savu 73. sezonu atklāja ar koncertbraucienu uz Vāciju.

“Rudens Serenādes 2019”

Talsu Tautas nama sieviešu koris „Vaiva” savu dziesmoto 73. kora sezonu uzsāka ar koncertbraucienu uz Vāciju no 19. līdz 24.septembrim, kurā kora koncerti mijās ar ekskursijām.

Brauciens autobusā, kalni, vīnogu dārzi, daudz saules, krāsu, iespaidu, emociju, dziesmu – tie ir tikai daži atslēgvārdi, lai raksturotu ceļojumu kopumā.

Neliela pastaiga, apskatot Drēzdenes vēsturiskās celtnes – Brīla terasi un Elbas krastmalu, kas ir drēzdeniešu eleganta pastaigas vieta. Zempera opera, Cvingers – viens no slavenākajiem mākslas muzejiem Vācijā, pēc nobrauktiem 1 400 km bija tieši tik nepieciešama, lai koncentrētos īsam, bet skanīgam dziesmotam priekšnesumam atjaunotajā Drēzdenes Sv.Dievmātes katedrālē (Frauenkirche).

Pirms došanās uz Švarcvaldi omulīgā kafejnīcā nobaudām arī vāciešu iecienīto Švarcvaldes ķiršu torti un slaveno ķiršu ūdeni (Kirschwasser). Sapnis garšas kārpiņām! Un varam doties tālāk uz Švarcvaldes pusi – vienu no gleznainākajiem Vācijas novadiem.

Vēl pēc 500 kilometriem ir sasniegts ceļojuma galamērķis – Štutgartei blakus esošā burvīga pilsētiņa Eslingena Nekāras upes krastā. Eslingena – viena no lielākajām latviešu bēgļu nometnēm Otrā pasaules kara laikā. Tā ir viena no retajām Vācijas pilsētām, kas neskarta izdzīvojusi kara laiku. Šajā pilsētā korim bija divas jaukas satikšanās: viena ar draugiem- jaukto kori no Norvēģijas Tjøtta salas, ar kuru “Vaivas” meitenēm jau ir vairāk nekā 10 gadu ilga draudzība, un otra – ar latviešu izcelsmes Eslingenā dzīvojošu bijušo arhibīskapu Elmāru Ernstu Rozīti. Abi kori Rozīša kunga vadībā tika iepazīstināti ar Eslingenu un tās vēsturi. Apmeklējām arī Eslingenas kapus, kur goda kapa vietu pilsētas valde ir atvēlējusi arhibīskapam prof.Teodoram Grīnbergam (Grünbergs). Te emocionāli izskanēja abu koru kopīgi dziedātie „Pūt, vējiņi”  (latviešu tautasdziesma Andreja Jurjāna apdarē), ko latviešu valodā lieliski dzied arī norvēģu koris.

Izbaudījām Eslingenas vecpilsētas krāšņumu un šauro ieliņu burvīgumu, vīnogu audzētāju privātmāju neparastumu un vietējo vīnogu gardumu. Tas bija tik apbrīnojami – redzēt ilgstoši audzētos vīnogulāju stādījumus stāvo kalnu nogāzēs ar sulīgajām gaišajām un tumšajām vīnogām! Rozīša kungs koriem deva iespēju arī iepazīties ar Eslingenas pilsētas baznīcu neparastumu (Ev.Stadtkirche St.Dionys, Esslinger Frauenkirche, Altes Rathaus), un sieviešu kora dāmas izmantoja iespēju ieskandināt augstās griestu velves ar savām skanīgajām balsīm.

Ceļojuma trešās dienas noslēgumā sekoja abu koru koncerts, kas priecēja un sildīja visu klausītāju sirdis. Vācu publikai kori dāvāja iespēju iepazīties ar abu valstu tradicionālo mūziku. Kopīgi pavadīts dziesmots vakars ar norvēģu draugiem un kāpšana kalnā, skatot Eslingenu nakts izgaismojumā no pilsētas aizsargmūra – kas var būt labāks pozitīvu emociju gūšanai!

Ceļojumā izbaudījām gan braucienu ar kuģīti pa Donavu – skaistāko upes ceļu Eiropā, gan stāvās klintis upes krastos, kur upes līkumā atrodas Veltenburgas klosteris, kurā benekdiktīņu mūki dara visgaršīgāko alu. Baudījām peldes terminālajos baseinos Bad Kötzting un apmeklējām Stikla ciemu (Wienfurtner Glasdorf), kur ne tikai skatījāmies stikla ieguves un tā apstrādes dažādos noslēpumus un daudzveidību, bet pašas arī piedalījāmies stikla vāžu un dārza dekoru tapšanas procesā. Apskatījām Alpu zālīšu dzērienu darītavu „Baerwurz-quelle”, skatījām filmu par tās darbību un, protams, degustējām tās piedāvājumu.

Atpakaļceļā dažas stundas paviesojāmies arī Čehijas galvaspilsētā Prāgā – apskatījām Prāgas Astronomisko pulksteni un Kārļa tiltu pār Vltavas upi.

 

Ir pagājis jau kāds laiks, kopš atgriezāmies, bet ceļojumā gūtās pozitīvas emocijas joprojām silda sirdi. Mēģinājumos dziesmu starplaikos joprojām atceramies kādu epizodi no mūsu jaukā kopīgā ceļojuma.

 

Kāpēc braukt ar autobusu? Tāds jautājums radās jaunajām kora dziedātajām. Jā, varbūt mūsdienās vieglāk un ātrāk ir aizlidot ar lidmašīnu. Ietaupītos daudzo stundu pavadīšana, braucot autobusā. (Šajā braucienā nobraukti gandrīz 4 000 km.) Bet tās sajūtas būt kopā kā kolektīvam, smieties, dziedāt, ciešāk sadraudzēties, sajust kopīgo garu – to vislabāk var izjust šādi.

Tādēļ liels paldies abiem fantastiskajiem šoferiem Aivim Rukam un Ģirtam Šmēdiņam, kuri tik prasmīgi vadīja lielo, balto māju uz riteņiem un atbalstīja visas kora „Vaiva” meiteņu vēlmes!

Liels paldies Talsu novada pašvaldībai un Talsu Tautas namam par materiālo atbalstu koncertbrauciena īstenošanai.

Liels paldies kora prezidentei Raimondai Belickai par ceļojuma plāna izstrādi un koordinēšanu un mūsu diriģentei Antrai Strikaitei par izcilu kora skanējuma vadīšanu.

Pievienojies sieviešu korim “Vaiva”, ja arī Tev patīk dziedāt, ceļot un kopā svētkus svinēt! Mēģinājumi trešdienās pl.18.00-21.00.

Kora dziedātāju vārdā – Ineta Ziediņa