22.decembrī plkst. 18:00 “Ķekatu māmiņa, laid bērnus iekšā” kopā ar folkloras kopu “Talsi” sasaucam ķekatniekus pie “Piparkūku mājiņām” ezera promenādē

 

22.decembrī plkst. 18:00 Ziemas saulgrieži – “Ķekatu māmiņa, laid mani iekšā” kopā ar folkloras kopu “Talsi”, sasaucam ķekatniekus Talsu ezera promenādē pie “Piparkūku mājiņām”. Dziesmas, rotaļas un bluķa vilkšana pa “gaismas ceļu” uz Tiguļkalna ozolu apli.

 

Jau izsenis mūsu senči ir svinējuši gadskārtu svētkus. Ik gadu mēs atzīmējam Ziemas saulgriežus, diezgan bieži tos dēvē par Ziemassvētkiem, bet šiem svētkiem ir arī citi, senāki nosaukumi – tos dēvē arī par Bluķa vakaru.

Bluķa vilkšana (vai velšana un ripināšana) pa sētu, apkārt mājai, dārzam, laukiem, mūsdienās jau itin bieži arī pa ciemiem un pat pilsētās, arī simbolizē to, ka Saule atrodas savā zemākajā punktā un tai jāpalīdz tikt atpakaļ, kā mēs sakām, debesu kalnā. Veļot bluķi mēs stiprinām sevi, attīrām savu sētu, māju, pilsētu, valsti, zemi no vecā, savu laiku nokalpojušā un arī palīdzam saulei. Bluķis ir arī auglības rīks. Veļot bluķi līdz tiek ņemti dažādi graboši un skanoši trokšņu rīki – arī troksnim šais svētkos ir ļoti liela nozīme, arī troksnis attīra, tas izceļ no miega iemigušos, ar troksni arī var dažādus mošķīšus, kas iemaldījušies mūsu pasaulē, aizraidīt atpakaļ tur, kur viņiem mājas. Troksnis ir arī kopā esības zīme. Tā ir kā kopīga stiprināšanās.

Ziemassvētku garajā naktī vēl jāmin mīklas, protams, jāzīlē – kāds tad būs nākamais gads un kas tajā sagaidāms!

Tiekamies Ziemas saulgriežos!

Ieeja bez maksas.