Sieviešu koris „Vaiva”

 

Šovasar no 16.-23. jūlijam Rīgā un lielākajās Latvijas pilsētās notika 3. Eiropas koru olimpiāde un Nāciju Grand Prix Rīga 2017. Talsu tautas nama sieviešu koris “Vaiva”, diriģente Lāsma Gorska, kormeistare Antra Strikaite, koncertmeistare Ilze Vaice mērojās spēkiem ar citiem Eiropas koriem un atklātajā koru kārtā ieguva Zelta diplomu un tālāku ceļazīmi uz Čempionu kārtu, kurā izcīnīja SUDRABA medaļu.

Sieviešu koris „Vaiva” ir viens no senākajiem un tradīcijām bagātākajiem Talsu koriem, kur vienlaicīgi šobrīd dzied kā mātes, tā meitas. Kolektīvs savu darbību uzsāka kā jauktais koris 1947.gadā, bet sieviešu sastāvs tolaik koncertē arī atsevišķi. 1967. gadā beidzot pastāvēt jauktajam korim, izveidojās divi atsevišķi kolektīvi – sieviešu un vīru koris. No 2000.gada koris, kurš iepriekš bijis Talsu rajona patērētāju biedrības koris, nonāk Talsu Tautas nama paspārnē. Kora nosaukums „Vaiva” – ir no 1979.gada, un tas radies no senas teikas par meiteni Vaivu, kad jaunais Talsu kungs Gundedzis meklē sev dzīvesbiedri no novadu labākajām dziedātājām, jo kura laba dziedātāja, tā tikusi darbiņos! Dzied Natanga, Sievalka, Mātra, Vaiva.

„Vaiva” ir koris, kurš orientēts ne tikai uz kopīgu mērķi – labu skanējumu, bet arī veido īpašas savstarpējās attiecības (rod sev jaunus draugus, kopā pavada brīvo laiku, organizē kopīgus braucienus un bauda kopīgu gandarījumu par labu uzstāšanos).
Tas ir savs, īpatnējs dzīves stils, kas rada piederību mākslas un mākslinieku pasaulei, kam nepieciešama publikas atzinība, vajadzība būt uz skatuves un prieks par aplausiem. Kora devīze – Viena par visām un visas par vienu!

Ir dziedāts Igaunijā, Lietuvā, Armēnijā, Polijā, Vācijā, Itālijā, Spānijā, Austrijā, Norvēģijā. „Vaiva” piedalījusies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos no 1948.gada (daudzu skašu laureāts), Kurzemes novada dziesmu dienās kā arī Sieviešu un vīru koru salidojumos. Koris aktīvi koncertē savā pilsētā, novadā, Latvijā. Sniedz Ziemassvētku koncertus baznīcās un pansionātos, piedalījies Operas svētkos Ogrē, starptautiskos festivālos Ventspilī, ir organizējis ikgadējus koncertus sadarbībā ar dzejnieci Maiju Laukmani. Koncertēts kopā ar kora dziedātāju bērniem un mazbērniem. 2011.gadā „Vaiva” iedibināja tradīciju „Talsu apriņķa sieviešu koru saiets”, kur saulē tiek celta sieviešu koru daile un spēks vienkopus.

Gadiem cauri izveidojusies cieša draudzība ar Sāremā salas (Igaunija) vīru kori „SŪM”, Rīgas Tehniskās universitātes vīru kori „Gaudeamus”, Valmieras kultūras centra vīru kori „Imanta”, Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas vīru kori „Ozols”, Krimuldas vīru kori „Vecie draugi”, Rīgas vīru kori „Dziedonis”, Ķekavas vīru kori „Ķekava”, Limbažu vīru kori „Ziedonis”, Vecumnieku jaukto kori „Malduguns”, Tjøttas salas (Norvēģija) jaukto kori, Ķekavas sieviešu kori „Daugaviete”, Saldus sieviešu kori „Varavīksne” un Talsu apriņķa sieviešu koriem – „Balgale”, „Dīva” un „Kalva”.

Ar kori šo visu gadu laikā ir strādājuši 18 diriģenti. Ilglaicīga kopsadarbība bijusi ar Benitu Paegli, Ludmilu Pismennaju, Guntu Paškovsku un Gintu Ceplenieku.
Jaunā diriģente Lāsma Gorska ir 19. diriģente kora vēsturē un strādā ar kori no 2015.gada.
Protams, korim mainījušies arī kormeistari un koncertmeistari, bet no 1999. gada kormeistare ir Antra Strikaite un koncertmeistare – Ilze Vaice.

Atzinīgi ir novērtēti kora sasniegumi dažādos konkursos un skatēs Latvijā un ārvalstīs.
Kolektīvs kopā ar savu iepriekšējo diriģenti Noru Vītiņu var lepoties ar 2011.gada janvārī iegūto II pakāpes diplomu IX Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā „Sudraba zvani” Daugavpilī.
Savukārt 2014.gadā februārī „VAIVA” piedalījās 3.Starptautiskajā Gdaņskas koru festivālā Polijā (3rd INTERNATIONAL GDANSK CHOIR FESTIVAL) un viendabīgo koru grupas konkursā ieguva SUDRABA DIPLOMU.
2014.gada jūlijā Pasaulē lielākajā koru mūzikas festivālā, Pasaules koru olimpiādē Rīgā (World Choir Games) startēts Vispārīgajā kategorijā O11 – sieviešu kamerkori, kur iegūts ZELTA DIPLOMS.

2016.gada februārī koris 2.Starptautiskajā koru festivālā un lietuviešu mūzikas partriarha Juozas Naujalis konkursā Kauņā, Lietuvā (2nd International Choir Festival and Competition of Lithuanian Music Patriarch Juozas Naujalis) ieguva ZELTA DIPLOMU un augsto GRAND PRIX novērtējumu. Saņēmām arī  balvu par labāko lietuviešu obligātās dziesmas interpretāciju.

Neskatoties uz dziedātāju maiņu visos laikos, koris apvieno skolnieces, studentes un dāmas labākajos un cienījamos gados.

Jebkurš amatiermākslas kolektīvs un tā mērķtiecīgs darbs disciplinē dalībniekus, jo nerakstīts likums ir iknedēļas mēģinājumi, kuros ir jābūt, katrai jāapgūst koncertu repertuārs un trešdienas grafiks kora “Vaiva” dziedātājām ir sakārtots tā, ka šajos vakaros nekas citas netiek ieplānots. Šajā sezonā tas būs īpaši atbildīgs uzdevums katrai dziedātājai.
Svētki jau ir tikai mirklis, kas atnāk, nozibsnī un ātri paiet, bet īstie svētki ir gatavošanās tiem, process, kas jāizdzīvo, lai Svētkus varētu izbaudīt pilnībā.

Mēģinājumi: trešdienās plkst.18.00 – 21.00

Kontakti:

Diriģente – Lāsma Gorska, tālr.nr.: 26053045, e-pasts: lasmagorska@inbox.lv

Kormeistare – Antra Strikaite, tālr.nr.26667659, e-pasts: antra_strikaite@inbox.lv