No 2. septembra Talsu Tautas nama 1. un 2. stāva foajē Jaunjelgavas kultūras veicināšanas biedrības izstāde “Laika kaleidoskops”

Jaunjelgavas kultūras biedrības izstāde “Laika kaleidoskops”

Jau kopš senatnes cilvēki vislabprātāk apmetās upju tuvumā. Ūdens garantēja papildus drošību, kā arī kalpoja par svarīgu tirdzniecisko sakaru līdzekli gan ar tuvākajiem kaimiņiem, gan tālākām zemēm. Daugavas krastos ir arī mūsu skaistā, senā pilsēta Jaunjelgava, kuru trīspadsmit lielformāta eļļas gleznās atainoja gleznotājas no Jaunjelgavas, Daudzevas un Aizkraukles. Darbu autores ir apvienojušās “Kultūras veicināšanas biedrībā”, kura veica gleznošanas un vēsturiskās izpētes projektu “Laika kaleidoskops”. Gleznās atainota sirmā pilsēta mūsdienās un uz divdesmit lielformāta planšetēm ir aplūkojamas senās fotogrāfijas, īpaši piemeklētas katrai gleznai. Savukārt gleznas ataino mūsdienu Jaunjelgavas romantiskās ieliņas, jauno estrādi un nesen renovēto Daugavas dambja promenādi un citas vietas, kuras, strauji izbraucot cauri pilsētai, nemaz nevar apskatīt.

Mūsu mērķis ir mudināt pilsonisko sabiedrību apzināt vēsturi caur savas dzimtas un personīgo pieredzi un fotoalbumu. Kas vienam šķiet tāds sīkums vien esam, vēstures pētniekiem un tālāk jau radošam cilvēkam paver ierosmju vērtnes aizvien plašāk un skats dodas tālāk.

Aicinām apskatīt izstādi un iejusties mazpilsētas mierīgajā gaisotnē, kuru tik labi aprakstījis Aleksandrs Čaks savā dzejolī “Jelgava”. Starp citu, dzejnieka mūza dzīvo Jaunjelgavā.

Pilsētiņa maza, maza,

Viņas simbols – balta kaza,

Irstošs slieksnis, iela līka,

Vācu madāmiņa sīka-

Un tad klusums, klusums, klusums

Tāds, ka kauns pat nospiest blusu.

/Fragments no Aleksandra Čaka dzejoļa “Jelgava”/