Radošās sētas 1. stāvā Jura Kmina un Dmitrija Gerčika izstāde “Lēciena valoda”

Divu fotogrāfu izstāde ,,Lēciena valoda” Talsu Tautas nama radošajā sētā 10.12.-14.01.2020

No 10. decembra Talsu Tautas Nama radošajā sētā apskatāma divu fotogrāfu – Jura Kmina un Dmitrija Gerčika  izstāde  Lēciena valoda”. 

 Izstāde ir atskaite par paveikto foto projektā ,,Lēciens”, ko 2011.gadā realizēja divi fotogrāfi – Juris Kmins un Dmitrijs Gerčiks atmiņai par izcilā latviešu izcelsmes amerikāņu fotogrāfa Filipa Halsmana (1906-1979) daiļradi.

Filips Halsmans bija Rīgā dzimis fotogrāfs, pazīstams ar saviem fotoportretiem amerikāņu ilustrētajā žurnālā Life. Viņš ir viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta 40. — 70. gadu fotogrāfiem, kas pasaules slavu iemantojis ar dažādu valstu izcilu kultūras darbinieku, intelektuāļu un politiķu parādes un psiholoģiskajiem portretiem. Viens no portreta veidiem bija lēciens, kad fotogrāfs lūdza savu portretējamo palēkties un tajā brīdi fotogrāfēja. Daudzas tā laika prominences piekrita un tika iemūžinātas šādā veidā. Šo foto sēriju Filips Halsmans veidoja no 1950. līdz 1959. gadam.

Fotogrāfi Juris Kmins (1961) un Dmitrijs Gerčiks (1971), līdzīgi kā Filips Halsmans, uzrunāja Latvijā zināmus cilvēkus, lai fotografētu viņus lēcienā. Tuvinot tā laika sajūtas, fotogrāfi strādāja ar fotofilmu un vecajiem fotoaparātiem. Foto projekts tika realizēts 9 mēnešu laikā.

Projekta ietvaros tika atklāta arī skulptūra Filipam Halsmanam, ko veidojis krievu tēlnieks Grigorijs Potockis (1954). Bronzas skulptūra tika uzstādīta Skārņu ielā 10/12, pie Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (bij. Sv.Jura baznīca) ēkas sānu fasādes.